Safranbolu & Yazıköy

Safranbolu ve Yazıköy'ü Bizimle Tanıyın


ki_0007_Vector Smart Object

Kent Tarihi Müzesi

Eski zamanlarda hükümet konağı olarak kullanılan yapı bugünlerde müze olarak hizmet veriyor. Safranbolu bölgesinin kültür, yaşam biçimi ve tarihine dair bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d3

Tarihi Saat Kulesi & Saat Müzesi

Kent Tarihi Müzesi’nin bahçesinde bulunan Anadolu saat kulelerinin replikalarının bulunduğu ve saat kulesini de ziyaret edebilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d2

Kaymakamlar Gezi Evi

Üç katlı, yedi odalı ve geniş bahçesiyle görmek isteyeceğiniz bir tarihi eser. İnce ince işlenmiş ahşap desenler eşliğinde Safranbolu kültürünü yakında tanıyabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d4

Tabakhane & Kahve Müzesi

800 yıllık bir tarihi olan deri tabakhanesi şu sıralar bir müze olarak hizmet veriyor. Ayrıca müzenin üst katında bir de kahve müzesi bulunuyor. Bu müzenin kahve tutkunlarını mest edeceğinden şüpheniz olmasın.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0000_Vector Smart Object

Tarihi Cinci Han’ı ve Hamamı

Cinci Hüseyin Hoca tarafından 16. yüzyılda yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde bir kervansaray olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Halen daha kullanılmakta olan hamam ise Cinci Hüseyin Hoca tarafından annesi Hamide Hatun vakfına kayıtlı bir yapıdır.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0032_Vector Smart Object

Çikolata Müzesi

Giriş sırasında verilen bir paket çikolata ikramıyla tatlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Müze içinde yörenin tüm güzelliklerinin çikolatadan maketlerini bulabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0010_Vector Smart Object

Mencilis Mağarası

Türkiye’nin en uzun 5. mağarasıdır. Üç farklı girişi olan mağaranın içinde gezilmeye izin verilen tüm alanları ışıklandırılmıştır. Mağaranın içinden bir bölümünde dere akmaktadır. Yeraltı deresinde bir şelale de oluşmuştur. Dikit, sarkıt ve bir çok perde örneğine rastlanabilir.
Google Maps Yol Tarifi

d1

Dereköy Su Değirmeni

Giriş sırasında verilen bir paket çikolata ikramıyla tatlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Müze içinde yörenin tüm güzelliklerinin çikolatadan maketlerini bulabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0033_Vector Smart Object

Tokatlı Kanyonu & Cam Teras

Bir ucu Tokatlı köyünde diğer ucu tarihi eski çarşıda olan bu 9 km uzunluğundaki kanyonu gezmeden gitmemelisiniz. Ayırca kanyonun bir ucunda bulunan 80 metre yüksekliğindeki cam teras ile manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d1

Yazıköy Su Değirmeni

Yaklaşık 200 yıllık tarihi Rum değirmeni görülmeye değer. Değirmende un ve salep öğütülürken aynı zamanda elektrik dahi üretiliyor. 18’lü yıllarda Rumlardan satın alınan bu değirmen, 2010 yılı civarında restore edilmiştir. Değirmenin yanında yer alan restoran ile gezi listenizde yer almasında fayda var.
Google Maps Yol Tarifi

d6

İncekaya Su Kemeri

Tokatlı Kanyonu üzerinde ve İncekaya köyünün yanında yer alan su kemeri, tarihi 17. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen yapı 60 metre yüksekliğe ve 6 ayrı kemere sahip. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kemer, taştan ve Horasan harcından yapıldığı biliniyor. Kemerin suyu Asmazlar Konağı’na oradan su terazisine ve su terazisinden de şehirdeki çeşmelere aktarılıyor. Yapıyı Cam Teras’ın olduğu bölgede bulabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d7

Havuzlu Asmazlar Konağı

Bilindiği kadarıyla Türkiye’de otele dönüştürülen ilk tarihi köşk ve konaktır. 19. yüzyılın başlarında üç ayrı konak olarak inşaa edilmiştir. Tokatlı kanyonu üzerine inşaa edilen İncekaya Su Kemerinden aktarılan suyun Safranbolu’da bulunan çeşmelere hayat verdiği tarihi bir konaktır.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0005_Vector Smart Object

Hıdırlık Tepesi 

Şehrin coğrafyasına kuşbakışı olarak göz atabileceğiniz eşsiz bir manzaraya sahip en güzel noktalardan birisidir. Bilindiği kadarıyla bölgeye gelen ilk Türklerin yerleştikleri bir alandır. Önceleri Safranbolu’da Hıdrellez kutlamalarının yapıldığı bilinen tepede günümüzde turistlere açılmıştır.

Tepeye çıktığınızda yörenin tarihine katkısı olan önemli şahsiyetlere ait türbe ve anıtları da gezebilirsiniz. Orhan Gazi döneminde yaşamış kumandanlardan biri olan Hıdır Bey’in türbesi, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı, ayrıca Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın türbesi bulunmaktadır.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0006_Vector Smart Object

Taş Teras ve Sırçalı Kanyonu

Sırçalı Kanyonu üzerinde bulunan Taş Teras’ın altındaki taşın yılların yorgunluğuyla kopmasıyla doğal bir taş çıkıntı oluşmuştur. İki metreye yakın uzunluğuyla misafirlerin kanyonun bütün heybetini yaşayabileceği bir alandır. Teras kısmında korkuluk olmadığı ve kayanın uç parçası olduğu için tehlikeli durumdadır.
Google Maps Yol Tarifi

d8

Eğriova Göleti

Keltepe’nin hemen yanında doğa harikası bir göleti bulabilirsiniz. Doğada vakit geçirmenin keyfini sürerken Keltepe’den ormanın manzarasına dalabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0009_Vector Smart Object

Keltepe Zirvesi & Kayak Merkezi

Karabük’ün yamaç dağlarının ucunda eşsiz bir doğal yaşam alanı. Her mevsiminde ayrı güzellikleri yaşayabileceğiniz bir doğal alan arıyorsanız burası tam size göre. Ayrıca Keltepe Kayak Merkezi’nde kışın ilk karıyla birlikte kayak yapabilirsiniz.
Google Maps Yol Tarifi

d5

Safranbolu Eski Çarşı & Arasta Çarşısı

Safranbolu Eski Çarşısı ya da Arasta ve Yemeniciler çarşısı olarak geçen tarihi Safranbolu Çarşısını gezmeden geçmek olmaz. Tarihin sokaklarında gezerken safran çiçeği, lokumu ve kolonyası eşliğindeki kokularla unutulmaz bir gezinti yaşayacaksınız.
Google Maps Yol Tarifi

ki_0008_Vector Smart Object

Tarihi Demirciler Çarşısı

Safranbolu Eski Çarşı’nın hemen yanında yer alan Demirciler Çarşısı, şehrin içinden geçen derenin etrafına kurulmuştur. Günümüzde demircilik mesleğinin yaşadığı ve aktif üretim yapılan tek çarşıdır. Bakırcılar, kalaycılar ve demircilerin hepsi aynı noktada birleşmiştir.
Google Maps Yol Tarifi